Czcionka:
Kontrast:
Archiwum Państwowe w Szczecinie dołącza do projektu
Dodano: 13.04.2018
13
04.2018
Archiwum Państwowe w Szczecinie dołącza do projektu

 

W lutym do grona uczestników projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” dołączyło Archiwum Państwowe w Szczecinie.

 

Na stronie projektu w zakładce: O nas/Partnerzy projektu/Instytucje, organizacje i projekty można znaleźć informacje dotyczące historii oraz działalności Archiwa Państwowego w Szczecinie, opracowaną przez Igę Bańkowską i dr Janinę Kosman: „W Archiwum Państwowym w Szczecinie gromadzone są m.in. akta urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz podległych im jednostek, a także akta dotyczące oświaty oraz ludności, w tym akta metrykalne i urzędów stanu cywilnego oraz niezwykle istotne dla ludności osiadłej na terenie Pomorza Zachodniego – państwowych urzędów repatriacyjnych. Częścią zasobu są również akta wymiaru sprawiedliwości i dokumentacja obrazująca zachodniopomorską gospodarkę. Archiwum aktywnie pozyskuje także tzw. archiwa społeczne, w tym materiały archiwalne wytworzone przez różnego rodzaju organizacje i stowarzyszenia, a także spuścizny i kolekcje prywatne. Gromadzone materiały archiwalne to nie tylko dokumentacja aktowa, ale także: techniczna, zbiory kartograficzne i geodezyjne, sfragistyczne, audiowizualne (w tym szczecińskich oddziałów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej), materiały ulotne, relacje i wspomnienia, muzealia. (…)

 

Jednym z wielu zadań Archiwum jest także popularyzacja pomorskiego dziedzictwa archiwalnego, zaś jego aktywność na tym polu powoduje, że Archiwum Państwowe w Szczecinie jest istotnym punktem na naukowej i kulturalnej mapie Szczecina i regionu zachodniopomorskiego. Wyraża się ona m.in. w działalności wydawniczej oraz organizacji wystaw archiwalnych, konferencji i sesji naukowych, lekcji archiwalnych i spotkań o charakterze edukacyjnym, konkursów historycznych i genealogicznych, pokazów archiwaliów, przeglądów archiwalnych filmów dokumentalnych i wielu innych działań.”

 

Więcej informacji na stronie internetowej Archiwum Państwowego: www.ap.szczecin.gov.pl i zakładce: http://archiwaprzelomu.pl/ArchiwumPanstwowewSzczecinie,25,81

 

Realizatorzy projektu dziękują za chęć włączenia się w poszerzanie zasobu cyfrowego i będziemy z przyjemnością czekać na materiały z regionu zachodniopomorskiego.

 

 

Informację opracowała Lena Remisz, Kancelaria Senatu

Na skróty