Czcionka:
Kontrast:
Chojnicki czerwiec ’89. Studium lokalne fali uderzeniowej procesu demokratyzacji
Dodano: 22.08.2017
11
08.2017
Chojnicki czerwiec ’89. Studium lokalne fali uderzeniowej procesu demokratyzacji

 

 

W czerwcu 2017 roku ukazała się książka dr Marcina Wałdocha pod tytułem: Chojnicki czerwiec ’89. Studium lokalne fali uderzeniowej procesu demokratyzacji. Wydana została w formie elektronicznej, a bezpłatny e-book jest dostępny pod adresem: https://depot.ceon.pl/handle/123456789/12544.

 

Marcin Wałdoch jest doktorem nauk o polityce, a aktualnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Historii Myśli Politycznej i Ruchów Społecznych, Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego poprzednia publikacja O chojnickim karnawale „Solidarności” była nominowana w 2016 roku do nagrody im. Tomasza Strzembosza, w kategorii: najlepsza książka najnowszej historii Polski.

 

Szczególne zainteresowanie autora przemianami ustrojowymi zachodzącymi w Polsce w roku 1989, w odniesieniu do jego rodzinnego miasta - Chojnic, zaowocowało aż dwoma publikacjami. Zgromadzone materiały źródłowe pochodzące między innymi z zespołów archiwalnych: Kancelaria Rady Państwa, Państwowa Komisja Wyborcza, Akta z wyborów parlamentarnych z terenu województwa bydgoskiego z 1989 roku, Komitet Gminny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Chojnicach, Komitet Miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Chojnicach oraz relacje i wspomnienia mieszkańców posłużyły do zaprezentowania genezy, przebiegu i skutków czerwcowych wyborów parlamentarnych 1989 na tym terenie.

 

Książka zawiera liczne fotografie, mapy, ryciny, tabele i wykresy, znajdziemy w niej również opisy powyborczych reakcji lokalnych władz komunistycznych.

 

Publikacja jest dostępna również na naszym portalu w zakładce: Dysputy historyczne.

 

Informację opracowała Lena Remisz, Kancelaria Senatu.

 

Na skróty